d

صفحه اصلی > ایمنی در ساختمان > ایمنی ماشین آلات و ابزارها 


    ايمني در ساختمان

 

Construction Safety

قوانین و مقررات

ایمنی در عملیات ساختمانی

ایمنی ماشن آلات و ابزارها

 
 

 

  ایمنی ماشن آلات و ابزارها

 
 

راهنماي ايمني تاور كرين(Tower Cranes)

تاور کرین(جرثقیل برج) یک وسیله ثابت معمول در محل ساخت ساختمان های بزرگ است. آنها وسایلی قوی و زیبایی ناشناخته هستند. آنها اغلب تا ۱۰۰ feet در آسمانها قد برافراشته اند و از دور می توانند غیر قابل دسترسی باشند. کارگران ساختمانی از تاور کرین برای جابجایی آهن آلات ساختمانی، بتون، ابزارهای بزرگ شبیه ژنراتورها و قطعات مختلف وسیعی در دیگر مصالح ساختمانی استفاده می کنند. ايمني استفاده از جرثقيل تاور كرين مهم مي باشد و راننده جرثقيل بايد دستور‌العملهاي لازم را رعايت نمايد.

 

ایمنی بالابرهای مکانیکی

بالابر هاي مكانيكي كه براي جابجايي افراد مورد استفاده قرارمي گيرند بايد نكات ايمني در انها رعايت شده باشد تادچار واژگوني بالابر و يا سقوط شخص نشوند. همچنين مصالحي كه بااين بالابرها منتقل مي شوند بايد نكات و دستورالعمل هاي بسته بندي و حمل بار درمورد آنها اجرا شده باشند.

 

ایمنی نردبان

نردبان‌ها به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می­شوند و نردبان متحرک به دو صورت یک طرفه و دو طرفه وجود دارد . که شرایط ایمنی آنها به طور کلی شامل موارد زیر می­باشد:
1 . در کلیه نردبان­ها از دو پله آخر نباید استفاده کرد.
2 . نردبان یک طرفه باید دارای کفشک باشد . تا لیز نخورد.
3 . زاویه مناسب برای نردبان یک طرفه 75 درجه است.
4 . از رنگ زدن نردبان چوبی باید جلوگیری کرد.
5 . طول نردبان یک طرفه قابل حمل بیشتر از 10متر نبوده و از اتصال دو نردبان به یکدیگر خودداری شود.

ايمني داربست بندي (Scaffolding)

داربستها تجهيزات موقتي از جنس چوب يا فلز كه براي دسترسي آسان به محلهاي كار بالاتر از 2 متر از آنها استفاده مي شود.ايمني اين تجهيزات و مصون ماندن از سقوط افراد از ارتفاع در برپايي داربست ها حائز اهميت مي‌باشد. بيشترين حوادث و سوانح دركارگاههاي ساختماني ناشي از سقوط افراد از ارتفاع مي باشد.
 

ایمنی در جوش کاری(safety welding):

ذرات موجود در فیوم جوشکاری بی نهایت کوچک هستند (معمولاً قطری کوچکتر از 5/0 میکرومتر) در نتیجه آنها می توانند وارد ششها شده و به صورت تاولچه های ریوی ایجاد عارضه کنند. بعضی از مواد که در ششها انباشته می شوند می توانند باعث ایجاد یک سری تغییرات در بدن شوند.

نگهداري و استفاده از زنجير جرثقيلها

1- براي محركه هاي الكتريكي فقط بايد از زنجيرهايي استفاده شود كه در مقابل سائيدگي آبكاري اصيل شده باشد و يا مقاومت زنجير عالي باشد زيرا در صورت سائيدگي زنجير و چرخ آن، زنجير روي دنده ها نمي افتد. در اين صورت زنجير يا گير مكند و يا رها مشود. در محركه هاي دستي اين گونه مزاحمت ها و خرابيها با ازدياد نيروي مصرفي (اپراتور) فورا" مشخص مشوند ولي در محركه هاي الكتريكي اثرات اين سائيدگي متواند باعث توقف يا بروز نقص در دستگاه شوند.
2- مقاومت كششي تمام زنجيرهاي نو يا مرمت شده قبل از آنكه مورد استفاده قرار گيرد آزمايش شود و وزن بار مجازي كه میتوان بطور قائم و بدون خطر بوسيله آنها برداشت بايد واضح و خوانا بر روي آن نوشته شود.

 
 

با کلیک بر روی آیکن +1 ما را در گوگل محبوب کنید :

مدیریت پروژه-cmba

 گواهينامه شايستگي حرفه‌اي ساخت و ساز

فروشگاه كتاب و نرم‌افزار

پودمان آموزشی تربیت کارشناس حرفه ای برنامه ریزی و کنترل پروژه

مدیریت HSE در کارگاه های ساختمانی

چهارشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٢

کل بازديدکنندگان :1144636

بازديدکنندگان امروز :13

............................................................................................................................................................................................................................
| صفحه اصلي | ایمنی | سلامت و بهداشت | محیط زیست | آموزش | ایمنی در ساختمان | اخبار ایمنی | گالری عکس | جستجو | درباره ما | تماس با ما | اخبار


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران می باشد.

Copyright © 2012 CivilHouse - All Rights Reserved